Odbiór mieszkania – praktyczne wskazówki

Odbiór mieszkania - praktyczne wskazówki

Na co należy zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci dodatkowych remontów i napraw?

Wybór wymarzonych czterech kątów za Tobą, gotówka przelana na konto sprzedającego. A może do sfinalizowania transakcji z deweloperem pozostaje nam jedynie obejrzeć mieszkanie, a następnie zawrzeć umowę kupna – sprzedaży u notariusza? Nie dajmy się kierować emocjami i dołóżmy szczególnej staranności przy odbiorze nieruchomości. 

Ustalmy warunki odbioru nieruchomości w umowie deweloperskiej

Postanowienia umowy dotyczące kwestii odbioru lokalu są często pomijane przez kupującego, który uwagę skupia głównie na zapisach dotyczących ceny i ewentualnej odpowiedzialności sprzedającego. Tymczasem niezmiernie ważne jest, by określić konkretny termin, do którego deweloper zobowiązuje się oddać nieruchomość do użytku, a co się z tym wiąże – przewidzieć ewentualne sankcje z tytułu opóźnienia lub zwłoki w przekazaniu lokalu. Warto także określić możliwe sposoby odbioru mieszkania. Zainteresujmy się, jaki okres na odbiór lokalu przewiduje umowa, a także w jakim terminie i czy poinformuje nas o tym sprzedający.

Porównajmy wykonanie mieszkania z projektem mieszkania

Przechodząc do odbioru technicznego mieszkania, koniecznie zabierzmy ze sobą jej projekt. Starannie zmierzmy wielkość każdego z pomieszczeń tak, by upewnić się, że deweloper właściwie wywiązał się ze zobowiązań umownych. W projekcie jasno wskazano, gdzie powinny znajdować się instalacje elektryczne, podłączenia. Sprawdźmy też, czy standard wykonania mieszkania jest zgodny z umówionym. Niekiedy deweloperzy starają się zarobić jak najwięcej, używając jak najtańszych materiałów, dlatego obejrzyjmy każdy element przed odbiorem lokalu. Sprawdźmy dokładnie, czy ściany i tynki posiadają wybrzuszenia, czy nie ma na nich pęknięć i zarysowań. Następnie poziomicą zmierzmy ich prawidłowe wykonanie. Następnie przejdźmy do pomiaru podłogi i upewnijmy się, że tzw. „wylewka” jest równa w każdej części pomieszczenia. W przeciwnym przypadku pojawić się może problem z położeniem paneli podłogowych lub drewnianej posadzki. Aby uniknąć niskiej temperatury w pomieszczeniach ustalmy, czy okna i ewentualnie drzwi balkonowe są szczelne i nieuszkodzone. Podobne czynności powinniśmy wykonać przy drzwiach, szczególnie wyjściowych. Poziomica będzie w tym przypadku niezbędnym narzędziem. Oczywiście najlepiej mieszkanie odbierać w ciągu dnia, gdyż przy świetle naturalnym nic nie umknie naszej uwadze. Szczególnie, gdy dokonujemy zakupu tzw. „mieszkania pod klucz”, obejrzyjmy dokładnie wybrane przez dewelopera elementy wykończenia, tj. terakotę, glazurę i upewnijmy się, że jej gatunek odpowiada naszym oczekiwaniom.

Przeczytaj również:  ABC kupna mieszkania 

Każdorazowo przy czynności odbioru mieszkania, sporządzany jest protokół odbioru. Jeżeli pewne elementy nie są zgodne z określonymi w umowie deweloperskiej, nie należy podpisywać protokołu zdawczo – odbiorczego. Jest on bowiem potwierdzeniem, że otrzymaliśmy mieszkanie zgodne z projektem i nie wskazujemy żadnych uwag. Co prawda nawet gdy podpisalibyśmy protokół, mamy prawo na dochodzenie roszczeń na gruncie przepisów kodeksu cywilnego z tytułu rękojmi za wady fizyczne, jednak narażamy się tym samym na czasochłonne postępowanie sądowe. Dlatego też w protokole wskażmy usterki, które deweloper ma obowiązek naprawić do określonego z góry terminu. Jeżeli wady lokalu w znaczny sposób uniemożliwiają korzystanie z niego, np. nie posiadamy dostępu do bieżącej wody, nie podpisujmy protokołu i poczekajmy na należyte wykonanie instalacji przez dewelopera, wyznaczając termin 7 – 14 dni.

Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy trudnią się odbiorem mieszkań od deweloperów. Koszt takiej usług oscyluje w okolicach 200 – 400 PLN, ale za jego sprawą można skutecznie uniknąć nieprzyjemnych następstw nieprawidłowo odebranego mieszkania.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl


Jedna odpowiedź do “Odbiór mieszkania – praktyczne wskazówki”

  1. […] Odbiór mieszkania – na jakie czynniki powinno się zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *