Listwy ścienne – co powinniśmy o nich wiedzieć?


Chociaż dekorowanie ścian w pomieszczeniach elementami zdobniczymi kojarzy się przede wszystkim z klasycznymi mieszkaniami w starych kamienicach, technika ta jest obecnie nierzadko stosowana również w przypadku nowoczesnych aranżacji. Sztukateria, bo tak nazywa się ozdoby rzeźbiarskie wykorzystywane do wykańczania ścian pokoi czy salonów mieszkalnych, przeżywa w pewnym stopniu swój renesans, właściwy określanemu tą samą nazwą stylowi architektonicznemu, z którym to m.in. jest utożsamiana.

Chociaż dekorowanie ścian w pomieszczeniach elementami zdobniczymi kojarzy się przede wszystkim z klasycznymi mieszkaniami w starych kamienicach, technika ta jest obecnie nierzadko stosowana również w przypadku nowoczesnych aranżacji. Sztukateria, bo tak nazywa się ozdoby rzeźbiarskie wykorzystywane do wykańczania ścian pokoi czy salonów mieszkalnych, przeżywa w pewnym stopniu swój renesans, właściwy określanemu tą samą nazwą stylowi architektonicznemu, z którym to m.in. jest utożsamiana. We współczesnych wnętrzach możemy na przykład spotkać stylowe listwy ścienne w połączeniu z modernistycznymi elementami wystroju, które tworzą ze sobą całkiem spójną całość. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy jednak wcześniej zastanowić się nad rodzajem i ilością elementów ozdobnych, aby nasze mieszkanie nie nabrało cech teatralnych.

Jakie elementy sztukaterii stosuje się w teraźniejszej architekturze?

Najbardziej popularne komponenty gipsatury stosowane do dekoracji wnętrz to listwy gzymsowe i przypodłogowe. Pierwsze zakłada się przy zetknięciu ściany z sufitem, drugimi natomiast wykańcza się podłogi. Listwy sufitowe można wykorzystać do optycznej zmiany wielkości pomieszczenia. Jeśli bowiem umieścimy je poniżej granicy styku, a jednocześnie zastosujemy kontrast kolorystyczny pomiędzy ścianą a sufitem, wówczas zbyt wysoki pokój stanie się wizualnie niższy. Z kolei kiedy wnętrze jest niewysokie, można sprawić wrażenie jakoby było wyższe, montując gzymsy zakrywające kąt prosty pomiędzy sufitem a ścianą. W mniejszym stopniu na optyczną wysokość pomieszczenia wpływa szerokość listew przypodłogowych.

Innym elementem sztukaterii wewnętrznej są rozety sufitowe. Stosuje się je w celu uwidocznienia górnego oświetlenia. Formę tej ozdoby należy dostosować do stylistyki żyrandola, pamiętając aby rozmiar rozety był dopasowany do zasięgu lampy.

Efektownie prezentują się listwy ścienne ułożone w taki sposób, że przypominają oprawę obrazów. Obramowuje się nimi lustra lub wyodrębniony przez nie obszar wypełnia się tapetą. W ten sposób monotonna ściana zyskuje niebanalny wygląd. Coraz bardziej modna jest aranżacja listew gzymsowych w kombinacji z oświetleniem typu LED. Wychodzące zza listwy delikatne światło odbija się od powierzchni ściany bądź sufitu i napełnia pokój subtelnym blaskiem.

Ciekawym rozwiązaniem w zakresie wystroju wnętrz jest połączenie listew dekoracyjnych z różnymi motywami tapet. Możemy spotykać aranżacje, gdzie listwy ścienne przedzielają kilka położonych poziomo wzorów papierowych oklein.

Rodzaje listew ściennych ze względu na materiał

Jeśli chodzi o rodzaj użytego tworzywa na rynku dostępne są listwy styropianowe, duropolimerowe oraz poliuretanowe. Różnią się one między sobą głównie przeznaczeniem właściwym określonemu stylowi wnętrza.

Wersje styropianowe

Sztukateria stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych tapet, które charakteryzują się dość niską wytrzymałością. Zamiast nich do pomalowanej ściany można przytwierdzić listwy ścienne wytworzone ze styropianu. Wybór miejsca to kwestia gustu. Zazwyczaj takie elementy umieszcza się przy suficie, w górnym fragmencie ściany albo przy zetknięciu sufitu ze ścianą. Jako że styropian, z jakiego wykonuje się gipsatury jest w całości pokryty tynkiem do produkcji elementów przysufitowych, mogą one zostać położone w różnego rodzaju pomieszczeniach. Nadają się zarówno do pokoi urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Można je znaleźć we wnętrzach zaaranżowanych po skandynawsku oraz w salonach cechujących się stylistyką grecką.

Wersje gładkie

Ta kategoria obejmuje modele poliuretanowe i duropolimerowe. Znajdują one zastosowanie w bogato ozdobionych pomieszczeniach, stanowiąc wówczas tylko dodatek dekoracyjny. Ich obecność nadaje wnętrzu niezwykłej elegancji, nie odwracając uwagi od innych komponentów ozdobnych. Gładkie modele będą najbardziej odpowiednie dla typowo modernistycznych aranżacji, ale sprawdzą się także w przypadku stylu retro czy art deco. Mogą również korespondować z antycznym umeblowaniem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *