Gaz czy pompa ciepła – co wybrać w 2022 roku?

Gaz czy pompa ciepła – co wybrać w 2022 roku?

Rok 2022 przyniósł prawdziwą rewolucję cenową na rynku surowców energetycznych. Niestety problem ten dotknął praktycznie wszystkich, bo zarówno węgiel, który nadal jest jednym z najpowszechniejszych źródeł energii w kraju, jak i gaz czy drewno, drastycznie podrożały. Czy w takiej sytuacji pompa ciepła jest dobrą alternatywą dla gazu?

Ceny gazu w 2022 roku

Rachunki, jakie otrzymali użytkownicy gazu na początku 2022 roku, z pewnością niejednego zwaliły z nóg. Podwyżki o kilkaset procent to olbrzymia wyrwa dla domowych budżetów. Wszyscy, którzy kompleksowo używają gazu do ogrzewania domów oraz ciepłej wody użytkowej i gotowania zapłacili nawet o kilkaset złotych więcej niż w roku poprzednim. I niestety nie zanosi się na to, aby sytuacja uległa poprawie.

Na 2023 rok już zapowiadane są kolejne podwyżki i to pomimo planowanych dopłat państwowych. Niezbyt optymistyczny jest również fakt, że od 2027 roku ceny gazu mają zostać uwolnione, co także może skutkować kolejnymi podwyżkami. Nie dziwi zatem, że zaczynamy szukać korzystniejszych i bezpieczniejszych alternatyw. Czy pompa ciepła w miejsce gazu będzie jedną z nich?

Pompa ciepła jako źródło ogrzewania domu

Nowoczesne budownictwo energooszczędne już od dawna promowało pompy ciepła, jako jedne z najlepszych alternatywnych źródeł ogrzewania domu. Już w 2021 roku tego typu ogrzewanie biło rekordy popularności. Natomiast jak pokazuje statystyka rządowego programu Czyste powietrze, w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku odnotowano wzrost wniosków na instalację pomp ciepła o 75 procent, przy równoczesnym spadku liczby wniosków na montaż kotłów gazowych.

Warto zaznaczyć, że pompa ciepła jest uniwersalnym źródłem ogrzewania, które jest:

  • ekologiczne
  • ekonomiczne
  • bezobsługowe
  • multifunkcyjne (ogrzewanie latem i chłodzenie zimą)

Obniżenie kosztów ogrzewania domów za pomocą pompy ciepła do minimum umożliwia również instalacja fotowoltaiczna. W takiej sytuacji roczne rachunki za ogrzewanie, w porównaniu do aktualnych cen gazu i węgla, są naprawdę niewielkie.

Pompa ciepła zamiast gazu

Czy pompa ciepła zamiast gazu to dobra alternatywa? Wzrost zainteresowania pompami ciepła i równoczesny spadek chętnych na instalację kotłów gazowych jasno wskazuje, że pompy ciepła uważane są za bezpieczniejsze i tańsze źródło ogrzewania domu. Niestety w obecnej sytuacji, w której mamy do czynienia z kryzysem energetycznym, uniezależnienie się od surowców, z których pozyskaniem może wystąpić problem, jest kwestią podstawową dla własnego bezpieczeństwa energetycznego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *