Stokrotka afrykańska – ogrodniczy hit na nasze balkony

Stokrotka afrykańska – ogrodniczy hit na nasze balkony

Jest przebojem ogrodniczym ostatnich miesięcy – zdecydowanie najmodniejszą rośliną ozdobną polecaną na balkony, tarasy czy klomby w ogrodzie. Stokrotka afrykańska ma kwiaty kształtem przypominające zwyczajne stokrotki lub gerbery, ale ich obfitość i różnorodność kolorystyczna sprawia, że stokrotka afrykańska jest rośliną o wyjątkowych walorach ozdobnych.

Stokrotka afrykańska – nieco biologii

Ojczyzną  Osteospermum ecklonis jest gorąca Afryka. Tam stokrotka afrykańska jest rośliną wieloletnią. W Europie uprawiana była już w XIX wieku, a do Polski dotarła kilka lat temu. W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, choć w odpowiednich warunkach dobrze przechowuje się i po okresie zimowania znów pokrywa się bujnym kwieciem.

Kwiaty stokrotki afrykańskiej mają średnicę od 6 do 10 cm i dorastają do wysokości około 30 cm. Wyhodowano również odmiany niższe i o mniejszych średnicach kwiatów – zestawianie stokrotek o różnej wysokości i wielkości daje doskonałe efekty aranżacyjne.

Jeśli chodzi o kolory – tu hodowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Wciąż przybywa odmian stokrotki w różnych odsłonach kolorystycznych.

Stokrotka afrykańska sposób uprawy

Stokrotki afrykańskie można uprawiać na balkonach i tarasach lub  na rabatach – rosną jednakowo dobrze w doniczkach jak i w glebie. Roślina nie ma dużych wymagań co do składu podłoża – rośnie wszędzie, choć na lepszych, przepuszczalnych glebach kwitnie obficiej i ma dorodniejsze kwiaty.

Sadzonki stokrotki najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, choć nie bojący się trudnych wyzwań ogrodnicy – amatorzy mogą spróbować hodowli własnych stokrotek afrykańskich wysianych z nasion. Nasiona należy wysiać wcześnie w lutym – marcu i postępować tak, jak z każdą rośliną hodowaną na rozsadę.

Gdy stokrotki zaczynają kwitnąć należy je systematycznie podlewać, ale nie przelewać. Szczególnie należy uważać na glebach ciężkich, gliniastych – nadmiar zgromadzonej wody może zniszczyć roślinę. Podczas upałów rośliny należy podlewać nawet dwa razy dziennie.

Pochodzenie afrykańskie zobowiązuje, więc stokrotki uwielbiają stanowiska słoneczne. Podczas pochmurnych, deszczowych dni kwiaty stokrotek zwijają się. Posadzenie roślin w miejscach nadmiernie zacienionych sprawi, że stokrotka afrykańska nie będzie wytwarzać nowych pąków kwiatowych.

Aby kwiatów przybywało i były one pięknie wybarwione należy systematycznie zasilać stokrotki nawozami. Uniwersalne nawozy do roślin kwitnących należy na balkonie stosować raz w tygodniu, na rabacie – raz na dwa – trzy tygodnie.

Rośliny są dość odporne na szkodniki i choroby. Zimowanie jest możliwe wyłącznie w pomieszczeniach. Rośliny przeniesione jesienią do chłodnych pomieszczeń należy rozsadzić do mieszanki piasku z torfem, a po ukorzenieniu trzymać do połowy maja na słonecznych parapetach.

Stokrotka afrykańska – najlepsze odmiany do uprawy amatorskiej

Do ozdoby naszego otoczenia warto wykorzystać następujące odmiany:

  • Symphony – występuje w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym; w sklepach warto zapytać o odmianę Milk, Lemon, Peach, Orange
  • Jamboana  ma kwiaty białe lub fioletowe, a najlepsze odmiany to Osantis i Osjatis
  • Springstar występuje w białej odmianie Arctur lub w pięknym różu odmian Cirius lub Castor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *