Sposób na piękne wnętrze – jak dopasować kolor podłogi?

Sposób na piękne wnętrze – jak dopasować kolor podłogi?

Wiosna to czas, kiedy częściej podejmuje się decyzje o pracach remontowych w mieszkaniu lub domu. Zmiany w domu mogą być kosmetyczne, np.: wymiana jednego mebla, pomalowanie ścian, tapetowanie lub bardzo duże, np.: położenie nowej podłogi. W drugim przypadku warto dokładnie zaplanować harmonogram pracy i rzetelnie przygotować się do wymiany podłogi. Pierwszym problemem, które pojawia się przy okazji rozważania wymiany podłogi, jest pytanie: jak dobrze wybrać kolor podłogi?

Podłoga – ozdoba wnętrza

Podłoga traktowana jest w procesie wykończenia lub remontu priorytetowo. W końcu musi być solidna i bezpieczna. Jest pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę wchodząc do pokoju. Sposób jej wykończenia musi współgrać z planowanym stylem aranżacji. Ważnymi decyzjami są: kolor podłogi i wybór materiałów, jak najlepszej jakości, ponieważ jest to inwestycja na lata. Wybierając kolor podłogi, warto posłużyć się próbkami i sprawdzić, czy dany kolor ładnie będzie wyglądał w naszym wnętrzu. Skoro już został wybrany kolor, to następną kwestią jest dobór rodzaju materiału.

Unikatowa podłoga

Najtrwalszym materiałem podłogowym jest drewno. Podłogi lub meble wykonane z tego surowca są długowieczne – ich trwałość to nawet kilkadziesiąt lat. Zaletą drewnianej podłogi jest jej unikatowość – nie ma dwóch identycznych desek, o takim samym wzorze słojów. Każdy gatunek drewna ma indywidualne cechy użytkowe.

Ważne aspekty przy wyborze podłogi

Wybór gatunku drewna na podłogę zależy od częstotliwości użytkowania podłogi, wielkości pomieszczenia oraz kolorystyki wystroju. Im twardsze drewno, tym trudniej je zarysować czy poważnie uszkodzić. Orzech i brzoza to drzewa miękkie. Teak, majau czy jatoba to twarde gatunki drzew.

Jak dobrze wybrać kolor do podłogi? Najważniejsza jest wielkość pomieszczeń, np.: do pomieszczeń mniejszych lub słabo nasłonecznionych zaleca się drewniane podłogi z jaśniejszych gatunków drzew. Podłogi w jasnych odcieniach optycznie powiększają wnętrze. Ciemne kolory drewna są przeznaczone do większych pomieszczeń. Podłogi w ciemniejszym kolorze znakomicie komponują się z jasnymi meblami, tworząc eleganckie i przytulne wnętrze. Wybierając kolor podłogi do mniejszego mieszkania, warto decydować się na jedną jaśniejszą barwę we wszystkich pomieszczeniach, co powiększa optycznie wnętrze.

Wymianę podłogi można przeprowadzić samodzielnie, ale trzeba do tego przygotować pomieszczenie. Można też wynająć ekipę, która profesjonalnie i w wyznaczonym czasie ułoży podłogę, pozostawiając po sobie porządek. W łazience również można ułożyć podłogę wykonaną z drewna, pod warunkiem, że wybierzemy gatunki odporne na wilgoć i wodę, w kolorze zbliżone do podłóg w innych pomieszczeniach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *