Skąd bierze się popularność mebli skandynawskich?

Skąd bierze się popularność mebli skandynawskich

Urządzając mieszkanie lub dom mamy do podjęcia mnóstwo różnych decyzji. Jedną z nich z jest zakup mebli. Sklepowa oferta jest pod tym względem tak szeroka, iż wybór staje się nie lada wyzwaniem. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć, dlaczego warto rozważyć zakup mebli skandynawskich i skąd bierze się ich popularność.

Meble skandynawskie, czyli połączenie idealne

Skąd bierze się popularność mebli rodem z Północnej Europy? Wytłumaczenia możemy szukać w połączeniu kilku cech. Przede wszystkim są to jasne kolory, głównie biel. Po drugie meble wykonane są z drewna, które nie dość, że ekologiczne słynie z trwałości. Po trzecie, meble skandynawskie, mimo iż uchodzą za minimalistyczne są bardzo funkcjonalne. Jeszcze innym czynnikiem, który wpływa na ich popularność jest pewnego rodzaju moda, która przywędrowała do Polski. Meble z drewna od lat cieszą u nas bardzo dużym powodzeniem. Styl, jaki wywodzi się ze Skandynawii nadał im jednak nieco nowości. Skandynawia nie bez powodu rodzi skojarzenia z przyrodą, ekologią, pewnym minimalizmem, który na dobre zadomowił się w Polsce.

Styl skandynawski zapewnia bogaty wybór mebli

Dla osób, które nie miały dotąd styczności z meblami w stylu skandynawskim mamy dobrą wiadomość. Ich bogaty wybór sprawia, że możemy bez obaw urządzić nimi całe mieszkanie. W ofercie sklepów znajdziemy: biurka, stoły, stoliki, krzesła, szafki i kredensy, łóżka i sofy, jak również meble do kuchni. Te ostatnie cieszą się bardzo dużą popularnością m.in. ze względu na jasną kolorystykę, która w kuchni prezentuje się zazwyczaj bardzo efektownie.
Można wręcz powiedzieć, że styl skandynawski zrodził się z potrzeby maksymalnego wykorzystania naturalnego światła, o które jak wiadomo w krajach dalekiej północy bywa ciężko. Długie zimy i krótkie dni dają się mocno we znaki tamtejszym mieszkańcom. I pomimo że w Polsce aż tak źle pod tym względem nie jest, wygląda na to, że jasne kuchnie znalazły wierne grono zwolenników. Co istotne, ich grono z roku na rok rośnie.

Uniwersalność mebli skandynawskich

Meble skandynawskie sprawdzą się niemalże w każdym wnętrzu. Jasne kolory wizualnie dodają przestrzeni co sprawia, że wybierane są chętnie do urządzenia kawalerek. Na większych przestrzeniach ich właściciele docenią z jednej strony minimalizm, z drugiej komfort użytkowania. Wspomniany wcześniej bogaty wybór mebli daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji.

Meble to tylko część stylu skandynawskiego

Meble to bez wątpienia najważniejszy element omawianego stylu. Nie należy jednak zapominać o całym otoczeniu, które tworzy spójny klimat. Podsumujmy je w kilku słowach.

1. Kolory

Wiemy, już że kolorem dominującym w stylu skandynawskim jest biel. I nie chodzi jedynie o kolor samych mebli, ale również ścian. Równie dobrze sprawdzi się beż. W połączeniu z drewnem tworzą one jasny, ciepły klimat.

2. Materiał

Pomimo, że to drewno jest numerem jeden, jeśli o materiał, z którego wykonane są meble (brzoza, sosna, jesion) bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi tkaninami, które służą często za obicia mebli lub występują w formie narzut na kanapy. Prym wiodą tu bawełna, juta i len.

3. Dodatki

Wnętrze oparte na jasnych meblach w otoczeniu białych ścian może niekiedy budzić skojarzenia dość chłodnego.
Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju dodatki w postaci kolorowych obrazów, roślin w doniczkach, które szybko nadadzą pomieszczeniu ciepła.

Reasumując, jak widać z powyższego tekstu, meble skandynawskie stanowią realną alternatywę dla masowej produkcji meblarskiej. Pomimo że są nieco droższe, ich jakość, trwałość i przede wszystkim klimat, jaki tworzą czynią je wartymi zainteresowania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *