Romantyczna czy praktyczna – jak urządzić małżeńską sypialnię marzeń?

Romantyczna czy praktyczna – jak urządzić małżeńską sypialnię marzeń?

Urządzenie małżeńskiej sypialni stanowi pewne wyzwanie, wszak chce się, by jednocześnie miała romantyczny charakter, a ponadto była praktyczna. Najlepiej połączyć te dwie rzeczy, a doskonałym przykładem jest dobór kołdry, choć wcale niekoniecznie jednej, ale o tym za chwilę. Zatem, jak urządzić małżeńską sypialnię marzeń?

Łóżko małżeńskie z odpowiednio dobranym materacem

Na samym początku zajmiemy się doborem łóżka do sypialni, zakładając, że wybór koloru ścian i rodzaju podłóg masz już za sobą. Jeśli jednak tak nie jest to krótko nadmienimy, że warto zdecydować się na stonowaną, ale nie ciemną kolorystykę, np. rozbielone szarości czy beże, które sprzyjają odpoczynkowi. Może być to także kolor lawendowy, o ile mężczyzna nie ma nic przeciwko temu. Jeśli chodzi o podłogi to świetnie sprawdzą się panele winylowe lub podłoga korkowa, świetne dla alergików i dobrze utrzymujące ciepło, a w dodatku zapewniające izolację akustyczną. Po tej małej dygresji wróćmy do wyboru łóżka. Oczywiście sama rama jeszcze funkcjonalna nie będzie, jednak na pewno trzeba wybrać komfortowy rozmiar, minimum 120×200, a najlepiej 140 lub 160×200 lub 220. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wzrost, a także wagę i gabaryty. Każdemu wszak musi być wygodnie. Odpowiedni stelaż pod materac nie powinien się odkształcać i zapewniać jego wygodne umiejscowienie na łóżku. Dobór materaca to prawdziwe wyzwanie można wszak zdecydować się na bonellowe, kieszeniowe, wysokoelastyczne, z wkładką bambusową. Są oczywiście materace łączące poszczególne rozwiązania, a nawet takie, które mają różne stopnie twardości z dwóch stron. Te rekomendowane są dla par, u których występuje duża różnica w wadze. Dzięki temu każdy może mieć odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i wygodnie zasnąć.

Dobór kołdry i pościeli, która będzie zachwycać estetyką i praktycznością

Bardzo istotne znaczenie ma wybór kołdry, prześcieradła i poduszek. Powinny być wypełnione materiałem zapewniającym termoregulację. Kołdra z wypełnieniem z alpaki, czy wełny wielbłądziej zapewnia odprowadzanie wilgoci. Jednak dobrze swoją rolę może spełnić również ta z jedwabnym wypełnieniem. Jest ona również bardziej romantyczna, przyjemnie otula ciało i nie powoduje podrażnień. Niemniej jednak również kołdra z alpaki czy wełny wielbłądziej może zyskać bardziej elegancki charakter, wystarczy tylko dobranie poszwy z bawełny satynowej albo wspomnianego jedwabiu. Zatem kołdry mogą łączyć cechy praktycznych i romantycznych elementów. Warto mieć dwie kołdry w łóżku małżeńskim, gdyż takie rozwiązanie najlepiej się sprawdza, szczególnie w przypadku par, gdzie jedna z osób w trakcie snu lubi zawłaszczać kołdrę tylko dla siebie.

Szafa w zabudowie, czyli marzenie każdej kobiety

Urządzając małżeńską sypialnię, nie można zapomnieć o wstawieniu do niej funkcjonalnej szafy. Ta w zabudowie może zajmować niewiele miejsca, a w dodatku jest marzeniem każdej kobiety. Można ją samodzielnie zaprojektować. Dzięki temu być może obejdzie się bez sporów o półki i wieszaki, choć panowie raczej i tak zwykle muszą skapitulować. W każdym razie taka szafa może być znacznie lepiej zorganizowana, w związku z tym mężczyzna może liczyć na nieco więcej niż dwie szuflady i niewielki drążek na garnitury i płaszcze. Szafę w zabudowie można zamknąć przesuwnymi drzwiami, które idealnie dopasuje się do aranżacji wnętrza.

Dodatki, które uczynią sypialnię romantyczną

Na koniec zajmijmy się dodatkami. Są takie, które od razu czynią sypialnię bardziej romantyczną. Oczywiście nie może zabraknąć w niej ramek ze zdjęciami albo jednej większej multiramy na ścianie. Będzie to miejsce na wyeksponowanie wspólnych chwil ujętych w kadrach. Można postawić również na jakąś ciekawą reprodukcję, jeśli pokój utrzymany jest w tradycyjnej stylistyce. Świetnie w roli subtelnych dodatków sprawdzą się również dekoracyjne poduszki oraz narzuta na łóżko. Na parapecie można postawić świeczniki z dużymi świecami, a w oknach zawiesić lekkie, zwiewne zasłony.

Stworzenie praktycznej i zarazem romantycznej sypialni jest możliwe. Dobór odpowiednich kolorów, a także tekstyliów oraz wygodne meble wykreują odpowiednią atmosferę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *