Tanie kawalerki z jedną sypialnią cieszą się największym popytem i są najszybszą do nabycia i zwrotu inwestycją. Obecnie najbardziej poszukiwanymi na rynku nieruchomościami są obiekty o stosunkowo niewielkich powierzchniach od 35 do 45 mkw. W stanie deweloperskim jest ich zdecydowanie mało, a co za tym idzie – takie mieszkania, które najczęściej wykorzystuje się do przekazania na wynajem, trzeba w odpowiedni sposób wyremontować. Wcale nie musisz robić drogiego remontu – wystarczy dokonać kosmetycznych zmian, sumiennie dobierając materiały i sprzęt.
Sekrety jakościowego remontu mieszkania na wynajem
Tworząc projekt dla właścicieli, projektanci poznają ich nawyki, styl życia, hobby – wszystko to znajduje odzwierciedlenie w układzie i stylu. W wynajmowanym mieszkaniu projekt rozpoczyna się od biznesplanu, a mianowicie: od obliczenia oczekiwanego czynszu i definicji „portretu” najemcy. Im bardziej zamożny potencjalny najemca, tym więcej będzie zgłaszał roszczeń i tym większy będzie koszt napraw. Inwestowanie w dobre wykończenie, posiadanie mieszkania w „złej” okolicy jest nieopłacalne.
Wyremontować można nie tylko kawalerkę, ale także meble. Usługa renowacji (więcej o tym znajdziesz tu) pozwoli praktycznie każde krzesło, szafę lub sofę uczynić wygodnym do użytkowania, a jednocześnie zapewnić im atrakcyjny nowoczesny wygląd. Ostatnio dość popularną usługą stała się renowacja antyków: takie meble świetnie sprawdzają się w mieszkaniach wynajmowanych turystom, gdyż pozwalają oddać urok i historię odwiedzanego przez nich miasta.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, dokonując remontu mieszkania na wynajem?
Oto jeszcze kilka tajników umożliwiających wykonanie naprawdę taniego remontu w mieszkaniu, które planujesz oddać do wynajmu:
- Podłoga z paneli jest tańsza od tej wykonanej z klasycznej deski drewnianej, a jednocześnie jest odporna na zabrudzenia. Panele są wodoodporne i dobrze zachowują izolację akustyczną, co zawsze będzie dużym plusem w budynkach mieszkalnych.
- Nie ma także sensu korzystać z drogiej ceramiki: znacznie tańszą alternatywą jest farba, którą po wyschnięciu można wielokrotnie myć. Takie farby nie pozwolą na wnikanie plam w głąb powierzchni. Wybór farby przyniesie długofalowy efekt. Ściany zachowają świeżość i będą później łatwe do czyszczenia dla przyszłego najemcy;
- Jeśli planujesz wynająć mieszkanie, zwróć uwagę jak, a także, w co jest wyposażone. Standardowo w wynajmowanych mieszkaniach jest pralka, lodówka i kuchenka, czasem też piekarnik lub kuchenka mikrofalowa. Dla wielu najemców ważne jest, aby wszystkie niezbędne do życia przedmioty, w tym sztućce, talerze i kubki, znajdowały się już w mieszkaniu.