Poznaj najnowsze trendy 2020 na elewację domu

Poznaj najnowsze trendy 2020 na elewację domu

Planujesz wykończyć elewację domu? To świetnie, gdyż dziś mamy dla Ciebie garść najnowszych trendów, a może nie takich najnowszych, a trwających już od jakiegoś czasu. Rok 2020 zapowiada się na rok ekologiczny, również jeśli chodzi o elewację i dlatego naturalne materiały będą tu królować, ale nie brakuje również rozwiązań, takich jak wiecznie zielone ściany. Już teraz zdradzimy, że jednym z wiodących trendów jest wykończenie budynku kamieniem elewacyjnym.

Kamień elewacyjny – jako samodzielny materiał wykończeniowy, w duecie lub trio

Pierwszą propozycją wykończenia elewacji jest wybranie kamieni elewacyjnych. Do wyboru jest wiele możliwości, jednak w naszym klimacie najlepiej sprawdza się granit i łupek kwarcytowy. Można jednak wykorzystać także gnejs, serycyt, wapień i piaskowiec. Dwa ostatnie są mniej odporne na uszkodzenia od granitu i łupka, jednak po impregnacji sprawdzają się na elewacje w stylu greckim. Każdy kamień elewacyjny można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami. Świetnie komponuje się zwłaszcza z drewnem. Takie wykończenie ścian zewnętrznych jest eleganckie i ponadczasowe. Poza tym można połączyć nawet trzy materiały, a właściwie na południowej części stworzyć ścianę roślinną. Można do nich użyć derenie, bergenie, kostrzewy, które są posadzone na panelach geowłókniny mocowanych na elewacji. System nawadniania takiej ściany jest elektroniczny. Nie dość, że pochłania ona nadmiar dwutlenku węgla, to w dodatku izoluje od hałasu, a latem chłodzi, czyli daje same korzyści.

Spieki kwarcowe, czyli elewacja nowoczesnych prostych brył

Naszą kolejną propozycją, która znajduje się wśród trendów są spieki kwarcowe. Wielkoformatowe płytki ceramiczne są modne już od kilku lat i są także wśród trendów na 2020 rok. Przede wszystkim jest to materiał lekki, który nie obciąża konstrukcji ścian. Trzeba jednak przyznać, że najlepiej prezentuje się na nowoczesnych elewacjach, które mają prosty, sześcienny kształt i raczej dość płaski dach. Wpisując taki dom w trend ekologiczny w tym przypadku można postawić na zielony dach, który jest doskonałym izolatorem. Spieki kwarcowe mogą występować w wielu kolorach. Jednak najlepszym wyborem na przyszły rok będą barwy ziemi, które są najmodniejsze.

Domy w drewnie wracają do łask

Warto postawić również na dom wykończony w drewnianych panelach. Ta forma pokrycia zewnętrznych ścian budynku nie musi obciążać konstrukcji, jeśli wykorzysta się deski elewacyjne. Można wykorzystać drzewo modrzewiowe, sosnowe lub egzotyczne, gdyż są najbardziej odporne na wilgoć. Świetnie sprawdzi się również cedrowe i świerkowe. Oczywiście przy montaży trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem pracującym, w związku z tym konieczne jest kładzenie desek z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. Konieczne jest także zastosowanie ściętych desek parapetowych zapobiegających nasiąkaniu drewna. W tym przypadku także można zastosować zieloną ścianę lub dach, co stworzy niezwykle zdrowy mikroklimat w połączeniu z drewnem. Rzecz jasna naturalny materiał na elewację musi być zabezpieczony impregnatem, a ten proces trzeba powtarzać co kilka lat.

Tynk w kolorze neo mint – elewacja dopasowana do zielonego otoczenia

Ciekawą propozycją jest także tynk silikonowy mineralny w kolorze neo mint. To najważniejszy trend w 2020 roku. Zieleń jest bowiem wszechobecna. Warto również podkreślić, że jasnozielona elewacja jest nie tylko nietuzinkowa, ale również ponadczasowa, gdyż zawsze dobrze będzie się komponować z zielonym otoczeniem. Jeśli zielony tynk jest dla Ciebie zbyt dużą ekstrawagancją, to możesz wybrać jeden z modnych kolorów ziemi, czyli odcieni beżu i brązu. Tynk można połączyć z odpowiednim rodzajem kamienia elewacyjnego, który może ozdobić cokół budynku.

Jak widać możliwości na wykończenie domu jest całkiem sporo. Świetnie sprawdzą się również płytki klinkierowe, które doskonale imitują cegłę i także doskonale komponują się z roślinnością. Zatem domy w 2020 roku wykańczamy w stylu ekologicznym. W środowisku miejskim jest to niezwykle pożyteczny trend, gdyż może obniżyć nieco emisję szkodliwych gazów do atmosfery, a jednocześnie dać odrobinę wyciszenia od zgiełku miasta i ruchliwej ulicy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *