Murłata, kotwy do murłaty, ocieplenie oraz mocowanie krokwi do murłaty

Mocowanie i funkcja murłaty

Budowa dachu to końcowy etap stawiania budynku. Od izolacji dachu i starannego technicznego wykonania zależy komfort przebywania w budynku. Montaż dachu najlepiej powierzyć fachowcom: dekarzom i cieślom. Konstrukcja dachów składa się z kilku elementów, wśród których najważniejsze są: krokwie, murłaty i drewniane więźby dachowe. Powyższe elementy muszą dźwigać ciężar pokrycia dachowego, a także  śniegu oraz przeciwstawiać się parciu i ssaniu wiatru. Czym zatem jest murłata?

Czym jest murłata?

Murłata, w niektórych źródłach nazywana również namurnicą, co w bardzo przejrzysty sposób odzwierciedla jej dokładne umieszczenie. To drewniany krawędziak mocowany na stropie lub ścianach kolankowych. Stanowi oparcie dla krokwi lub prefabrykowanych wiązarów dachowych. Prawidłowy montaż murłaty polega na zamocowaniu jej do ścian kolankowych za pomocą stalowych kotew wypuszczonych ze słupków żelbetowych.

Oparcie krokwi na murłacie ma kluczowe znaczenie dla stabilności więźby dachowej krokwiowej, a co za tym idzie dla trwałości dachu. Od umiejscowienia murłaty zależy to, czy trójkątny element konstrukcji dachu, czyli wiązar, będzie solidnie zbudowany i czy będzie stanowił stabilny element nośny dla całej budowli.

Połączenie krokwi z murłatą

Wiele osób, które stoją przed perspektywą budowy domu zastanawia się, jak połączyć krokwie z murłatą. Odpowiedź na to pytanie jest raczej jednoznaczna: proces ten należy zostawić wykwalifikowanym pracownikom, którzy zadbają o to, aby połączenie murłaty z krokwią było bezpieczne i gwarantowało solidną konstrukcję dachu.

Tradycyjnie wykonywanym mocowaniem murłaty jest połączenie krokwi i murłaty przy wykonaniu  trójkątnego  podcięcia krokwi i zamocowanie jej długimi gwoździami jej  do murłaty. Przedstawiony sposób mocowania murłat ma kilka wad. Po pierwsze, samo podcięcie krokwi nie jest wystarczające, ponieważ  osłabia krokwie, zmniejszając ich przekrój. Po drugie uniemożliwia  przesuwanie się ich na zewnątrz po murłatach.

Można zatem wywnioskować, że o wiele lepszym rozwiązaniem stosowanym do mocowania murłat jest połączenie ciesielskie polegające na częściowym trapezowym nacięciu krokwi oraz na trójkątnym nacięciu murłaty. Otrzymuje się wtedy właściwie wykonany zaczep, który uniemożliwia przesuwanie się krokwi po murłacie. Prawidłowe połączenie krokwi z murłatą jest istotne dla wytrzymałości konstrukcji całego dachu.

połączenie krokwi z murłatą

Rady dekarzy dotyczące mocowania murłat

Prawidłowe mocowanie murłat jest istotne dla konstrukcji dachu. Kotwy mocujące murłaty nie powinny stykać się z miejscem oparcia krokwi. Murłata powinna być położona na równym podłożu, więc przed przystąpieniem do mocowania murłaty należy wypoziomować i wyrównać górną płaszczyznę ścianki kolankowej. Konieczne jest nałożenie izolacji przeciwwilgociowej składającej się z dwóch warstw papy podkładowej. Bardzo ważne jest ocieplenie murłaty, ponieważ zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Do tego celu najlepiej stosować wełnę mineralną i ocieplenie układać od zewnątrz. Trzeba uważać, aby w trakcie układania izolacji nie zlikwidować wentylacji dachu. Elementy metalowe zabezpiecza się farbą antykorozyjną.

Kotwy do mocowania murłaty

Wiedząc już, że prawidłowe mocowanie murłat jest istotne dla konstrukcji dachu, możemy przejść do elementów, które potrzebne są do sprawnego przeprowadzenia tego procesu. Przebiega on z użyciem kotwy do mocowania murłaty. Kotwy do murłaty to elementy łączące drewniane płaszczyzny do betonu (np. połączenie murłata wieniec lub murłata krokiew). W dużym uproszczeniu: kotwy do murłat umożliwiają mocowanie murłaty do muru, betonu itp.

Kotwy mocujące murłaty nie powinny stykać się z miejscem oparcia krokwi. Murłata powinna być położona na równym podłożu, więc przed przystąpieniem do mocowania murłaty należy wypoziomować i wyrównać górną płaszczyznę ścianki kolankowej. Konieczne jest nałożenie izolacji przeciwwilgociowej składającej się z dwóch warstw papy podkładowej. Bardzo ważne jest ocieplenie murłaty, ponieważ zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Do tego celu najlepiej stosować wełnę mineralną i ocieplenie układać od zewnątrz. Trzeba uważać, aby w trakcie układania izolacji nie zlikwidować wentylacji dachu.

Izolacja przeciwwilgociowa to nie tylko element, który m w sposób oczywisty ochronić naszą konstrukcję przed szkodliwymi czynnikami. Jest to kwestia, która zapewni nam ochronę naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Brak izolacji to warunki idealne dla powstania grzyba domowego, który jest stosunkowo łatwy w usunięciu, jednak ma tendencję do powracania. Jeśli fachowiec nie zadba o termoizolację od razu przy konstrukcji dachu, jest duża szansa, że nie będzie możliwe naprawienie tego błędu w przyszłości na przykład ze względu na trudny dostęp do murłaty. Elementy metalowe zabezpiecza się farbą antykorozyjną.

Właściwe mocowanie murłaty do wieńca to gwarancja bezpieczeństwa dachu, a co za tym idzie osób przebywających w budynku, w trakcie silnego wiatru.  W Polsce obserwuje się porywiste wiatry i bywa, że dachy ulegają zniszczeniu. Prawidłowe mocowanie murłaty przenosi siły rozporu, parcia i ssania wiatru z połaci na wieńce, dzięki temu dach jest stabilniejszy. Murłata jest niewielkim elementem, ale jak pokazuje doświadczenie, bardzo ważnym dla zapewnienia bezpieczeństwa dachu.

Murłata – mocowanie tylko przez doświadczone ekipy dekarskie

Najogólniej rzecz ujmując – murłata powinna być mocowana solidnie przez ekipy dekarskie mające duże doświadczenie w układaniu konstrukcji dachu. Ryzykowne byłoby podejmowanie się tego zadania samodzielnie bez doświadczenia, zwłaszcza w rejonach najbardziej narażonych na gwałtowne i zmienne warunki pogodowe.

Dach, jako element domu, który zapewnia jego mieszkańcom bezpieczeństwo powinien być zatem wykonany przez osoby odpowiednio wykwalifikowane, które będą znały podstawy konstrukcji, ale także, bazując na swoim doświadczeniu, będą mogły pewne elementy modyfikować w zależności od warunków atmosferycznych panujących w danym rejonie czy też indywidualnych życzeń klienta, które nie zawsze powinny być brane pod uwagę, zwłaszcza, gdy mogą mieć wpływ na stabilność konstrukcji.

Niekiedy słyszy się, że dobrym sposobem jest również mocowanie murłaty bez wieńca, niestety wiąże ono się z niepewnym jakościowo zamocowaniem jej do żelbetonowego słupka. Ta metoda może znacznie zaburzyć mocowanie krokwi do murłaty, a w szczególności jego stabilność, co przekłada się na całą konstrukcję dachu.

Murłata – ocieplenie

W mocowaniu murłaty jest istotne również jej ocieplenie. Zdania fachowców w kwestii tego, jak ocieplić murłatę, są podzielone. Ocieplenie murłaty niektórzy fachowcy traktują jako jeden z ostatnich etapów mocowania oparcia dla więźby dachowej, która stanowi swoisty stelaż dla całego dachu, choć lepiej jest zadbać o ocieplenie już w trakcie budowy dachu. Izolacja murłaty jest bardzo ważna, jeśli chcemy uniknąć powstania tzw. mostka termicznego w miejscu styku połaci dachu, który może przyczynić się do szybszego ochładzania się pomieszczeń w całym domu, a w efekcie także do podwyższenia rachunków za ogrzewanie.

mocowanie murłaty bez wieńca

Niedocieplona murłata może mieć bardzo duży wpływ na temperaturę pomieszczeń w domu, a szczególnie na pokoje znajdujące się na poddaszu. Oprócz tego, przykrą konsekwencją powstania mostka termicznego jest możliwość nagromadzenia się pleśni powstałej poprzez oddziaływanie pary wodnej, która pojawia się w wyniku wahań temperatur.

Oczywiście najlepiej ocieplanie murłaty zostawić fachowcom. Izolacja murłat może zostać przeprowadzona za pomocą styropianu od strony wewnętrznej. Niekiedy jednak lepszą metodą jest zastosowanie również wełny mineralnej, która może posłużyć jako materiał na ocieplenie murłaty od zewnątrz. Jest ona mocowana na bokach krokwi, również w miejscu, gdzie znajduje się oparcie krokwi na murłacie.

Murłata wyznacznikiem wytrzymałości dachu

Oczywiście nawet najlepsze ocieplenie nie będzie pełniło swojej funkcji, gdy nie sprawdzi się montaż krokwi lub gdy mocowanie krokwi będzie niekompletne np. bez jętka, co w konsekwencji doprowadzi do parcia i ssania, które może mieć wpływ na temperaturę pomieszczeń.

Montaż murłaty, kotwienie murłaty i jej ocieplenie, to o wiele lepsza metoda niż mocowanie krokwi do wieńca osobno, czy też pracochłonne mocowanie krokwi do ściany. Prawidłowy montaż krokwi, zwłaszcza połączeniem ciesielskim sam w sobie jest czynnością dość złożoną, więc warto skorzystać z możliwości jej ułatwienia. Mocowanie murłaty do wieńca wydaje się rozwiązaniem dużo bardziej logicznym i bezpieczniejszym zarówno dla samego procesu budowy, jak i dla późniejszego komfortu mieszkańców pomieszczeń.

Nie należy zapominać, że mocowanie murłaty do wieńca i jego jakość również ma znaczenie dla konstrukcji dachu. Połączenie murłaty z wieńcem stanowi swego rodzaju bazę dla dalszych prac konstrukcyjnych związanych z dachem. Wniosek z tego płynący może być tylko jeden – w konstrukcji dachu nie ma miejscu na błędy, każdy element i każde łączenie musi być w stu procentach dopracowane. Każdy, kto zdecyduje się na kotwienie murłaty do wieńca powinien być świadom, jak wielkie znaczenie mają szczegóły, takie jak chociażby kąt nacięcia podczas montażu krokwi do murłaty.

Dlaczego ważne jest prawidłowe umocowanie murłaty?

Prawidłowe mocowanie murłat jest istotne dla konstrukcji dachu. Kotwy mocujące murłaty nie powinny stykać się z miejscem oparcia krokwi. Murłata powinna być położona na równym podłożu, więc przed przystąpieniem do mocowania murłaty należy wypoziomować i wyrównać górną płaszczyznę ścianki kolankowej. Konieczne jest nałożenie  izolacji przeciwwilgociowej składającej się z dwóch warstw papy podkładowej. Bardzo ważne jest ocieplenie murłaty, ponieważ zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Do tego celu najlepiej stosować wełnę mineralną i ocieplenie układać od zewnątrz. Trzeba uważać, aby w trakcie układania izolacji nie zlikwidować wentylacji dachu. Elementy metalowe zabezpiecza się farbą antykorozyjną.

Właściwe mocowanie murłaty do wieńca to gwarancja bezpieczeństwa dachu, a co za tym idzie osób przebywających w budynku, w trakcie silnego wiatru.  W Polsce obserwuje się porywiste wiatry i bywa, że dachy ulegają zniszczeniu. Prawidłowe mocowanie murłaty przenosi siły rozporu, parcia i ssania wiatru z połaci na wieńce, dzięki temu dach jest stabilniejszy. Murłata jest niewielkim elementem, ale jak pokazuje doświadczenie, bardzo ważnym dla zapewnienia bezpieczeństwa dachu. Najogólniej rzecz ujmując – murłata powinna być mocowana solidnie przez ekipy dekarskie mające duże doświadczenie w układaniu konstrukcji dachu.


Jedna odpowiedź do “Murłata, kotwy do murłaty, ocieplenie oraz mocowanie krokwi do murłaty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *