MdM 2020 – dofinansowanie wkładu własnego

MdM 2020 – dofinansowanie wkładu własnego

Obowiązek posiadania wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na mieszkanie, pogorszył sytuację klientów. Spełnienie wymogu wkładu własnego to najtrudniejsza przeszkoda do uzyskania kredytu.  Wyjściem z sytuacji jest program „Mieszkanie dla Młodych” 2020, w którym można ubiegać o pomoc w tej kwestii. Chętni do uzyskania wsparcia finansowego muszą spełnić określone warunki.

Pierwsze mieszkanie

Najtrudniejszym momentem w usamodzielnianiu się młodych ludzi jest zakup mieszkania lub domu.  Jego kupno wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Dla wielu osób jedyną szansą na „rodzinne gniazdo” jest „Mieszkanie dla Młodych – dofinansowanie wkładu własnego”. Program jest dofinansowaniem części wkładu własnego, który jest niezbędny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe.

Podstawowe warunki programu MdM 2020

Celem programu MdM 2020 jest pomoc w sfinansowaniu wkładu własnego. Program nie daje pieniędzy na całość wkładu, jedynie na jego część. Pozostałe środki przyszły kredytobiorca musi uzbierać we własnym zakresie. Pierwszym warunkiem otrzymania wsparcia jest chęć zakupu mieszkania lub domu. Nieruchomość może być zakupiona na rynku pierwotnym lub wtórnym. Kredytobiorca musi wnioskować o kredyt hipoteczny w wysokości co najmniej 50% ceny mieszkania, a okres kredytowania musi wynosić co najmniej 15 lat. Jednym z najważniejszych warunków jest limit wieku -35 lat, w przypadku małżeństwa liczy się wiek osoby młodszej. Kryterium wieku nie obowiązuje w przypadku kredytobiorców/ małżeństw wychowujących co najmniej troje dzieci własnych lub przysposobionych.  Program MdM 2020 przeznaczony jest wyłączenie na zakup pierwszego domu lub mieszkania. Wyjątek stanowią rodziny posiadające minimum troje dzieci, które mogą uzyskać dofinansowanie na zakup większego mieszkania niż to, którego właścicielami byli do tej pory. Wysokość dofinansowania w programie MdM 2020 wynosi 10 % wartości odtworzeniowej dla singli i par bezdzietnych. Im więcej dzieci, tym większe dofinansowanie można otrzymać.

Dodatkowe, choć ważne zasady programu MdM 2020

O podstawowych zasadach programu MdM 2020 jest sporo informacji w mediach. O wiele mniej jest wiadomości na temat dodatkowych warunków tego programu. Osoby, które kupią mieszkanie dzięki programowi MdM 2020, nie mogą w ciągu pięciu lat sprzedać, wynająć lub użyczyć mieszkania. Zabronione jest zmienianie przeznaczenia lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy, to znaczy, że w mieszkaniu nie wolno prowadzić działalności gospodarczej i traktować mieszkania jako siedziby firmy. Osoba, która skorzystała z programu MdM 2020, nie może w ciągu 5 lat uzyskać prawa własności do innego mieszkania. Wyjątkiem są mieszkania otrzymane w spadku.

Program MdM 2020 jest kolejną edycją programu, który trwa i pomaga młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania od 2014 roku. Zaletą tego programu są ułatwienia dla rodzin wielodzietnych i jasno sformułowane reguły korzystania z programu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *