Kolektory słoneczne próżniowe

Kolektory słoneczne próżniowe

Zainteresowanie zastosowaniem energetyki słonecznej rośnie z roku na rok. Pytają o nią zarówno indywidualni inwestorzy, jak i  przedsiębiorstwa. W Polsce, podobnie jak w innych państwach europejskich, stosowanie energetyki słonecznej ma związek z chęcią zmniejszenia rachunków za energię i ze świadomością, że kopalne źródła energii są na wyczerpaniu i za kilkanaście lat nie będą w stanie zaspokoić coraz większych potrzeb energetycznych ludzkości.

Kolektory słoneczne – ekologiczne ciepło

Kolektory słoneczne to oczekiwane przez społeczeństwo rozwiązanie ekologiczne, którego celem jest dostarczenie ciepła. Służą do konwersji przemiany energii słonecznej na ciepło. Energia słoneczna, która dociera do kolektora zamieniana jest na energię cieplną. Nośnikiem ciepła może być ciecz (np. woda ) lub gaz (np. powietrze). Paneli można używać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wody basenowej, wspomagania centralnego ogrzewania, chłodzenia i​ budynków.

Kolektor próżniowy – zaawansowana technika solarna

Maksymalną absorpcję promieni słonecznych zapewnia kolektor słoneczny próżniowy. Rurki urządzenia  wykonane są z miedzi i  fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Powłoka absorbująca znajduje się zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury, co zapewnia maksymalne pobranie i wykorzystanie promieni słonecznych.  Kolektory słoneczne próżniowe w okresie zimowym wykazują się o 20% większą sprawnością do wytwarzania ciepła od kolektorów płaskich. W lecie stopień wydajności jest porównywalny.

Zalety kolektorów słonecznych próżniowych

Kolektory słoneczne próżniowe są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy, aby podgrzewanie wody użytkowej odbywało się w sposób ekologiczny. Zaletą tych urządzeń jest trwałość- ich rurki wyprodukowane zostały ze szkła bronowego. Jest to inwestycja na wiele lat – wieloletnią żywotność i bezawaryjne działanie gwarantuje producent. Wysoka jakość wykonania to pewność nie tylko niezawodności, ale także estetycznego wyglądu urządzenia.

Minusy kolektorów słonecznych

Jedynym minusem kolektorów słonecznych próżniowych jest ich wysoka cena, spowodowana wzrostem kursu dolara.  Zwiększa to koszty instalacji kolektorów i przez to stają się mniej atrakcyjną ofertą niż inne formy instalacji solarnych. Warto pamiętać, że najwyższą jakość urządzeń zapewniają jedynie renomowani producenci.  Na rynku zdarzają się produkty gorszej jakości, choć tańsze. Klient, który decyduje się na niemarkowy kolektor słoneczny próżniowy, robi to własne ryzyko i musi liczyć się z gorszą wydajnością i jakością kolektora.

Trend na ekologiczne źródła ciepła jest wspierany przez gminy i miasta. Są przygotowane różne programy pomocy w sfinansowaniu zakupu urządzeń solarnych przez klientów indywidualnych. Dla miast jest to inwestycja w promocję ekologii i walka z zanieczyszczeniem powietrza. Dzięki kolektorom słonecznym każdy może produkować ciepło na swoje potrzeby i w ten sposób ograniczyć masową dostawę. Ratowanie środowiska naturalnego zaczyna się od domowych nawyków ekologicznych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *