Kalamondyna – piękne drzewo cytrusowe

Kalamondyna - piękne drzewo cytrusowe

Kalamondyna to piękne miniaturowe drzewko cytrusowe. Jest to mieszanka kwaśnej mandarynki z kumkwatem japońskim. Możemy ją spotkać także pod innymi nazwami: kwaśna pomarańcza, pomarańcza kalamondin, albo pomarańcza panamska. Jej rodzinnymi regionami są Filipiny i Chiny.

Kalamondyna jest drzewkiem dekoracyjnym, posiada jadalne pomarańczowo-żółte owoce, które swym kształtem przypominają pomarańcze. Dodatkowo owocuje ona niemalże cały rok, a jej owoce można jeść na surowo. Miąższ jest kwaśny, natomiast skórka jest słodka, więc poleca się jedzenie ich w całości. Jej kwiaty są małe, białe i bardzo liczne, ale swoim aromatem potrafią wypełnić całe najbliższe otoczenie. Ma zielone, owalne i błyszczące liście oraz pionowe gałęzie, które są pokryte małymi cieniami. Drzewko dorasta do 1,5 metra wysokości.

Uprawa i pielęgnacja kalamondyny

W naszym klimacie kalamondynę można uprawiać jedynie w doniczkach, które są trzymane w domu. Nie jest ona rośliną mrozoodporną. Potrzebuje dużo światła, najlepiej jest jej południowym lub zachodnim parapecie. Jedynie latem może ona zostać wyniesiona na taras. Kalamondyna od października do kwietnia wchodzi w okres spoczynku. Podłoże, w którym się znajduje, powinno być przepuszczalne oraz pełne próchnicy, o pH od 5 do 6,5. Należy go nawozić co dwa tygodnie przy użyciu nawozu płynnego. Kalamondyna powinna być regularnie podlewana, ale nie może zostać przelana. Dobrym sposobem jest zraszanie rośliny po zachodzie słońca lub w pochmurne dni, a czasem nawet można ją wystawić na dwór w deszczowe dni. Nie zraszamy jej w upały oraz gdy roślina jest wystawiona na słońcu, ponieważ poparzymy jej delikatne liście.

Rozmnażanie kalamondyny

Można ją rozmnażać przez nasiona, przez ukorzenienie się odcinków pędowych, czy nawet szczepienie na podkładkach.

Choroby i szkodniki

Do najczęściej występujących szkodników, które mogą źle wpłynąć na kalamondynę, zaliczyć należy: przędziorki, tarczniki, wełnowce, mączniaki, miseczniki oraz mszyce. Do chorób natomiast należą między innymi: chloroza, tristeza, phytophtora, exocortite, xiloporosi, fusarium oraz psorosis.

Zastosowanie kalamondyny

Kalamondyna ma w sobie składnik, który bardzo dobrze wywabia plamy z tkanin, z którymi musimy się mierzyć każdego dnia. Wyciągi  z owoców stosowane są w dezodorantach. Owoc rozwarty można przykładać na ukąszenia owadów, ponieważ łagodzi swędzenie i zmniejsza ślad po ukąszeniu. Dodatkowo kalamondyna ma zastosowanie w medycynie estetycznej, gdy na przykład chcemy wybielić piegi bądź leczyć trądzik. Wiele młodych kobiet poprawiło w ten sposób swoją urodę. Stosuje się ją również jako środek przeciwkaszlowy oraz przeciwzapalny, gdy dopada nas przeziębienie. W kuchni też ją można odnaleźć, jako przyprawę do mięs lub dodatek do herbat, by nadać swój specyficzny, ale pożądany smak.

Podsumowując

Pomimo trudnej uprawy, ponieważ trzeba pamiętać, po której stronie ją trzymać, kiedy zraszać, jaką ziemię jej przygotować, warto jest poświęcić jej ten czas, by móc się cieszyć jej smakiem oraz cudownymi właściwościami, jakie posiada.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *