Salon to pomieszczenie, w którym spędza się najwięcej czasu. Służy on nie tylko do przyjmowania gości, ale także do odpoczynku po ciężkim dniu i wyciszeniu. W uzyskaniu takiego efektu niewątpliwie dużą rolę odgrywa światło, które pada na całe pomieszczenie. Jak więc wybrać oświetlenie do salonu?
Jakie światło powinno być w salonie?
Oświetlenie salonu może dawać różny efekt. Jedne będzie rozproszone, inne kierunkowe, niektóre będzie świecić pod innym kątem, a jeszcze inne będzie charakteryzować się dużą intensywnością. Opcji jest naprawdę wiele, ale sztuka polega na dobraniu właściwego, które pozwoli stworzyć miłą i przytulną atmosferę we wnętrzu.
(Zobacz kategorie oświetlenie https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/)
W małych przestrzeniach coraz rzadziej montuje się żyrandole, na które nie ma miejsca, a w zamian za to swoją funkcję świetnie tam sprawują taśmy LED i kinkiety. Stosuje się w nich zazwyczaj ciepłe i rozproszone światło. Wiele osób decyduje się także na halogeny, które ustawione są na sufit lub ścianę, a przez sympatyków sztuki na obrazy i dekoracje. To pozwala stworzyć niesamowity efekt aranżacji, która jest zarówno elegancka, jak i funkcjonalna.
(https://domar.pl/kategorie/salon/ – salon – jak go urządzić?)
Ważne jest także, aby zastosowane światło nie było rażące i nie męczyło oczu. Ma ono dodatkowo wprawiać człowieka w klimatyczny nastrój oraz pomóc się zrelaksować. Również barwa ma znaczenie, dlatego z jej doborem powinno się obchodzić ostrożnie i dopasować do stylu salonu.
Jaki rodzaj oświetlenia wybrać do salonu?
Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia do salonu jest uwarunkowany przede wszystkim możliwościami przestrzennymi. Wystarczy sobie zobrazować, jak wyglądałby mały pokój z dużym żyrandolem. Tak więc planowanie rozmieszczenia źródeł światła w salonie powinno rozpoczynać się od doboru odpowiedniego rodzaju, również pod względem stylistycznym.
Od kilku lat nieustannie rosnącym uznaniem cieszą się listwy LED. Są one montowane na sufitach podwieszanych, gdzie tworzą zazwyczaj aranżację wraz z halogenami. Można je także zamieścić w łączeniu ścian z sufitem wokół całego salonu lub tuż przy podłodze.
Wielu projektantów skupia swoją uwagę również na kinkietach, które dzięki odpowiedniej obudowie rozpraszają światło. Kilka sztuk w większym pomieszczeniu, czy też jedna w mniejszym w zupełności wystarczą. Wyjątkiem jest oczywiście salon połączony z aneksem kuchennym.
Dobór oświetlenia do potrzeb
Dobór oświetlenia w salonie powinien uwzględniać także ogólne potrzeby mieszkańców oraz samą aranżację wnętrza. Coraz częściej spotyka się je w połączeniu z aneksem kuchennym, a więc zazwyczaj mieści się też tam jadalnia. W takim przypadku dobrze jest wybrać lampę sufitową, która będzie umieszczona na takiej wysokości, aby domownicy nie musieli jej omijać szerokim łukiem. Poza tym, światło nie powinno być zbyt jaskrawe, ale powinno pozwalać zobaczyć, co znajduje się na stole.
Warto do wystroju wnętrza dodać jeszcze lampy ścienne, które dodatkowo będą oświetlać stół rozproszonym światłem. Trzeba także trzymać się zasady, że im większy salon i jadalnia, tym większy żyrandol powinien się w nim znajdować. Można zrezygnować z jednego źródła na rzecz kilku, co także będzie estetycznie wyglądać.
Salon to także pomieszczenie, w którym domownicy odpoczywają, pracują i czytają. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie lampki na stole, czy biurku, która pozwoli na komfortowe wykonywanie zadań. Do czytania poleca się stojące lampy, których ramiona można odpowiednio ukierunkowywać. Natomiast jako dekorację poleca się wybór małych lampek podłogowych, które dodadzą uroczego klimatu.