Jaki kominek do domu wybrać?

Jaki kominek do domu wybrać?

Kominek kojarzy się z nastrojowym ciepłem oraz przyjemnym spędzaniem czasu w gronie bliskich osób. Człowiek od tysięcy lat rozpalał ogniska, aż w końcu przeniósł paleniska do domów. Nowoczesne kominki mogą wspomóc lub zastąpić ogrzewanie całego domu. Współczesny kominek, zamiast otwartego paleniska posiada wkład kominkowy będący komorą spalania. W procesie spalania bierze udział powietrze, dlatego w pobliżu kominka należy zainstalować wlot powietrza. Jaki kominek wybrać do mieszkania?

Źródło ciepła

Zgodnie z przepisami prawa kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Oprócz niego, budynek musi być wyposażony w inne urządzenie grzewcze, np.: grzejniki elektryczne, pompę ciepła, kocioł. Najczęściej kominek jest źródłem ciepła w chłodniejsze dni poza sezonem grzewczym lub jako dodatkowe ogrzewanie w bardzo mroźne dni. Kominek jest także dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza.

Wyróżnia się kilka rodzajów kominków: otwarte, zamknięte wkłady kominkowe i  kominek wolno stojący (koza), kominki elektryczne, gazowe i biokominki.

Kominki otwarte

W zasadzie pełnią funkcję dekoracyjną. Mogą być okazjonalnym źródłem ciepła, ale nie mają dużego potencjału cieplnego, ponieważ otwarty przewód kominowy powoduje bardzo duże straty ciepła, które uchodzi na zewnątrz budynku. Drewno spala się bardzo szybko, co podwyższa koszty eksploatacyjne.

Zamknięte wkłady kominkowe

Kominki zamknięte należą do najoszczędniejszych i najbezpieczniejszych źródeł ciepła. Mogą stanowić wsparcie grzewcze dla budynku, a także współpracować z  powietrznym systemem ogrzewania lub z wodną instalacją centralnego ogrzewania. Zamknięte palenisko jest świetnym źródłem ciepła – ogrzewa całe pomieszczenie, w którym się znajduje. Paliwem jest drewno, które jest znacznie tańsze i mniej szkodliwe dla środowiska od węgla.

W przypadku zamkniętego wkładu kominkowego nie ma ryzyka wypadnięcia palącego się drewna poza kominek, jak w przypadku kominka otwartego. Spalanie drewna w kominku zamkniętym trwa dłużej.

Kominki wolnostojące – kozy

Kominki otwarte i zamknięte, mimo większych rozmiarów, pięknie prezentują się w dużych salonach. Jednak ich instalacja wiąże się z remontem pomieszczenia i dużymi kosztami zbudowania. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzają się kominki wolnostojące, tak zwane kozy. Dostępne są w różnych rozmiarach.

Kominki zasilane prądem

Kominki elektryczne to rozwiązanie dla osób, które obawiają się kontaktu z prawdziwym ogniem,  a jednocześnie lubią obserwować płomienie. Nie tworzą otwartego ognia. Płomień powstaje jako rezultat rozbicia wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlany jest obraz płomieni.

Moda na biokominki

Wyjątkowość biokominków polega na używaniu biopaliwa mającego postać ciekłą lub żelową. Nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego, więc można je postawić w dowolnym miejscu.

Kominki elektryczne mogą być ustawiane nawet w mieszkaniach w blokach, bo nie stwarzają zagrożenia pożarowego i nie emitują szkodliwych spalin.

Więcej propozycji dla domu można znaleźć na stronie kominki-ratajczak.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *