Jak wybrać leżak ogrodowy dla siebie?

Jak wybrać leżak ogrodowy dla siebie

Meble ogrodowe są niezbędne do wypoczywania na świeżym powietrzu. Dzięki nim można zrelaksować się po pracy lub w wolny weekend. Jednym z bardziej lubianych mebli do ogrodu jest leżak. Leżaki ogrodowe sprawiają przyjemność dzieciom i dorosłym, którzy chcą opalić się lub po prostu odciążyć zmęczone mięśnie. Na co zwrócić uwagę przed zakupem leżaka ogrodowego?

Leżaki ogrodowe sprawdzają się zarówno w dużych ogrodach, jak i na mniejszych tarasach lub balkonach. Z ich pomocą można zaaranżować wygodną przestrzeń do wypoczynku w ciepłe dni. Leżak może zastąpić inne meble lub stać się częścią zestawu z krzesłami, stołami i sofami ogrodowymi. Użytkownik samodzielnie decyduje, gdzie postawi mebel i w jaki sposób będzie z niego korzystać.

Jakie zalety mają leżaki ogrodowe?

Leżaki ogrodowe występują w wielu wersjach, jednak każdą z nich łączy komfort użytkowania. Na leżaku można wygodnie ułożyć się w czasie opalania lub gdy chce się poczytać książkę w promieniach wiosennego słońca. Łóżko ogrodowe może służyć całej rodzinie do wspólnych zabaw, podczas gdy mniejszy, pojedynczy leżak przyda się w trakcie wylegiwania się przy brzegu basenu.

Zaletą leżaków ogrodowych jest możliwość ich używania w wielu miejscach. Większość leżaków jest przystosowana do szybkiego przestawiania. Kółka lub lekka rama sprawiają, że jedna osoba bez trudu radzi sobie ze schowaniem mebla do cienia lub wystawieniem go na nasłonecznione stanowisko. Leżaki balkonowe i tarasowe dodatkowo mogą być wyposażone w funkcję składania. Dzięki temu po zakończeniu sezonu ich przechowywanie jest łatwiejsze. Wystarczy znieść je do piwnicy lub małego pomieszczenia gospodarczego, by za kilka miesięcy były ponownie gotowe do użytkowania bez konieczności dokonywania żmudnej konserwacji.

Leżak ogrodowy rattanowy czy technorattanowy?

Wygodne leżaki ogrodowe wykonuje się z różnych materiałów, jednak na uwagę zasługują przede wszystkim meble technorattanowe. Leżanka ogrodowa z rattanu jest elegancka, jednak w polskich warunkach klimatycznych może się nie sprawdzić. Lepszym wyborem są meble z technorattanu, które bardziej odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Technorattan jest odporny na silne promieniowanie UV, deszcz oraz wahania temperatur. Dzięki temu nie trzeba martwić się o jego przechowywanie w okresie zimowym.

Leżak ogrodowy technorattanowy jest łatwy do utrzymania w czystości. Przed rozpoczęciem sezonu wystarczy spłukać go strumieniem wody z węża ogrodowego, a w trakcie sezony od czasu do czasu przecierać wilgotną ściereczką. Jeśli na leżaku pojawią się silne zabrudzenia, można usunąć je bez pocierania mieszanką wody z octem lub wody z łagodnym detergentem.

Leżaki drewniane ogrodowe

Leżaki ogrodowe drewniane są popularne od lat. One również są dobrym wyborem do ogrodu. Drewno po impregnacji jest przystosowane do użytku całorocznego i odporne na wilgoć. Impregnacja chroni również przed uszkodzeniami spowodowanymi przez insekty. Preparaty ochronne do drewna zapobiegają wypaczaniu desek leżaka oraz zachowują jego początkowy kolor. Impregnację należy wykonywać raz na kilka lat, ponieważ środki do ochrony drewnianych mebli ogrodowych z czasem tracą swoje właściwości. Powinno się o tym pamiętać przed zakupem leżaka z drewna. Regularna konserwacja wymaga wydatków oraz czasu na wykonywanie prac ogrodowych związanych z renowacją mebli. Jeśli ma się zbyt mało czasu na pielęgnowanie leżaka, lepiej jest wybrać meble z innego materiału.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *