Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia? Praktyczny poradnik

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia Praktyczny poradnik

Oświetlenie może stanowić dopełnienie wnętrza albo kontrastować po części z daną aranżacją, gdy decydujemy się na styl eklektyczny. Jeżeli zastanawiacie się, jak dobrać odpowiednie oprawy, ale i moc oświetlenia do pomieszczenia, to przeczytajcie nasz praktyczny poradnik.

Wysokość pomieszczenia ma znaczenie – wybierz oświetlenie sufitu lub lampę wiszącą

Przy doborze oświetlenia do danego pomieszczenia znaczenie ma wiele czynników. Od powierzchni użytkowej zależy to jaka moc świetlna będzie potrzebna do uzyskania optymalnego efektu. Jednak istotne znaczenie ma także wysokość wnętrza. Na pewno w wysokich i dużych pomieszczeniach można bez problemu zamontować nawet bardzo duży żyrandol. Dzięki temu można jeszcze bardziej podkreślić jego przestronność. Z kolei, gdy pomieszczenie jest niższe można je optycznie podnieść, wybierając oświetlenie listw przysufitowych. Oświetlenie sufitowe w postaci plafonów także dobrze sprawdza się do mniejszych i niższych pomieszczeń.

Jak dobrać moc świetlną do danego pomieszczenia?

W przypadku salonu powinno przypadać od 300 do 500 lumenów na m2. Z kolei do kuchni, a zwłaszcza nad strefami roboczymi potrzebnych jest 500 lumenów na m2. Podobną moc świetlną należy zapewnić w strefie pracy w gabinecie. Z kolei w sypialni czy pokojach dziecięcych wystarczy 300 lumenów, a w przedpokoju nawet 200 lumenów na m2. Dobrze doświetlona powinna być także łazienka, a zwłaszcza strefa umywalkowa. Tutaj również powinno przypadać 500 lumenów na m2. W przypadku odpowiedniej mocy żarówek i kącie świecenia jednak lampa z 3-4 oprawami może oświetlić średniej wielkości pokój. Oczywiście oświetlenie strefowe ma znaczenie nawet w małych wnętrzach. W końcu dzięki włączeniu lampy stojącej czy biurkowej, nie trzeba korzystać z głównego oświetlenia i można oszczędzać.

Jak dobrać oświetlenie sufitowe do aranżacji danego pomieszczenia?

Przy doborze oświetlenia liczy się przeznaczenie pomieszczenia, jego powierzchnia i wysokość, ale i styl architektoniczny. W końcu estetyka opraw ma bardzo duże znaczenie. Nowoczesne oświetlenie sufitowe w postaci plafonów dobrze może prezentować się w salonie czy sypialni w stylu high-tech. Można postawić na modele chromowane z diodami na całej długości albo kryształowe z wbudowanymi żarówkami. Montaż lampy do sufitu jest prosty i może poradzić sobie z tym nawet laik. Warto jednak pamiętać, by zachować przy tym wszelkie środki ostrożności i sprawdzić czy wszystkie przewody są zaizolowane. Jeżeli stawiacie na stylistykę industrialną czy to w salonie czy sypialni, to dobrym wyborem będą lampy na drewnianej podstawie z czarnymi trzonkami, w które wkręca się stylizowane żarówki LED, które prezentują się niczym dawne zwykłe żarówki, jednak wykorzystane są w nich elektrooszczędne i wydajne diody. Sprawdzą się także lampy wiszące z metalowymi kloszami i podstawami, zwłaszcza w czarnym kolorze. W minimalistycznej aranżacji czy też skandynawskiej sprawdzą się proste oprawy owalne, czy sześcienne wykonane z tworzywa, drewna czy też metalu, które podkreślają geometryzm wnętrza, a jednak pozbawione są dodatkowych zdobień. W stylistyce glamour najlepiej będą się prezentować kryształowe żyrandole. Można też postawić na podobne plafony czy kinkiety. Z kolei do stylizowanych wnętrz kolonialnych czy eklektycznych można wybrać szklane oprawy, np. z witrażowymi szybkami czy też ciekawe oprawy ażurowe. W przypadku tych ostatnich oprawy można dobrać do danej strefy we wnętrzu. W miejscu gdzie znajdują się proste, nowoczesne meble, warto postawić na nowoczesne oświetlenie sufitowe, a tam gdzie znajduje się stylizowana witryna – żyrandol.

O czym należy jeszcze pamiętać wybierając oświetlenie do pomieszczenia?

Tam, gdzie podwyższona jest wilgotność, a więc zarówno w kuchni, jak i w łazience koniecznie trzeba wybrać oprawy i żarówki, które mają zwiększoną ochronę IP. Zatem nie wystarczy taka na poziomie IP 20, należy wybrać przynajmniej IP 44 lub IP 54, a tam, gdzie oświetlenie jest narażone na bezpośredni kontakt z parą – nawet IP 65, np. w saunie. Klasę wodoszczelności i pyłoszczelności na poziomie IP 67 i IP 68 wybiera się raczej na zewnątrz – w ogrodzie i na tarasie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *