Energia słoneczna – wady i zalety

Energia słoneczna – wady i zalety

W budownictwie coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie energii odnawialnej w celu dostarczenia ciepła i prądu. Odnawialne źródła energii są koniecznością ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na prąd i zmniejszanie się paliw kopalnych. Jedną z ważniejszych przyczyn zanieczyszczenia środowiska są gazy i inne trujące związki wydobywające się do atmosfery podczas ogrzewania budynków i wytwarzania prądu.

Nadzieja na czystą energię

Odnawialne źródła energii są niewyczerpane. Właściciele budynków najczęściej decydują się na złożenie instalacji fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną przy wykorzystani energii słonecznej. To krok  w lepszą przyszłość i efektywniejsze wykorzystanie zasobów naturalnych. Nie ma potrzeby korzystania z węgla lub gazu, skoro niewyczerpanym źródłem energii jest słońce.

Zalety słonecznej energii

Największym plusem energii ze słońca jest to, że jest ona za darmo. Jest to odnawialne źródło energii, występuje na każdej szerokości geograficznej. Promieniowanie słoneczne występuje w każdych warunkach środowiskowych, nawet podczas opadów i zachmurzenia.  Instalacje fotowoltaiczne są uniwersalne. Moduły można zamontować : na dachach domków jednorodzinnych, zakładów przemysłowych.  Bezawaryjność i bezobsługowość to kolejne zalety doceniane przez klientów. Koszt wytworzenia energii elektrycznej jest o wiele mniejszy od  produkcji tradycyjnej. Oznacza to wiele mniejsze rachunki za prąd, jeżeli instalacja do poboru energii elektrycznej jest zamontowana na dachu domu jednorodzinnego. W wielu przypadkach energia słoneczna całkowicie zastępuje energię wytwarzaną tradycyjnie lub znacznie zmniejsza zużycie energii tradycyjnej. Pozyskiwanie energii słonecznej nie zanieczyszcza środowiska. Dzięki niej możemy chronić przyrodę i poprawia jakość codziennego funkcjonowania człowieka. Ryzyko alergii, astmy i chorób serca. Energia słoneczna to bardzo dobry wybór dla rodzin z dziećmi, którym zależy na czystym otoczeniu i zdrowiu. W Polsce energia słoneczna jest odkrywana powoli i niestety napotyka problemy prawne, związane z niechęcią polityków do tego źródła  i politycznej konieczności utrzymania żywotności kopalń.

Wady energii słonecznej

Energia słoneczna nie może zaspokoić potrzeb wszystkich osób zamieszkujących Śląsk. Jednak zapotrzebowanie na energię słoneczną w całym kraju rośnie. Wadą instalacji jest jedynie cena założenia.  Przy gorszych warunkach pogodowych może zdarzyć się, że wytworzonej energii będzie mniej. Wtedy konieczne jest korzystanie z systemu net-metering. Stosowanie energii słonecznej jako jedynego źródła może być niewystarczające, na tak intensywne korzystanie, jak: ogrzewanie, oświetlenie, korzystanie ze sprzętu AGD. Wtedy konieczne jest uzupełnienie energii z innego źródła.

Energetyka słoneczna to przyszłość. Jej wykorzystanie będzie rosło ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz ograniczenie wpływu wytwarzania energii na środowisko naturalne. Energię słoneczną można produkować na własną rękę, korzystając z instalacje fotowoltaicznych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *